Fatih Terim’den Arda Turan’a Ağır Sözler!

0
7

Milli Takımlar teknik direktörü Fatih Terim’den Kosova maçı sonrasında önemli açıklamalar geldi.. Milli takım deplasmanda Kosova’yı 4-1 ile geçmesini bildi. Bu maçtan sonra bütün konular hakkında konuşacağını ifade eden Fatih Terim’den flaş açıklamalar geldi. Özellikle Arda Turan konusuna değinen Terim, Prim konusu ve uçakta yaşanan kavgayı değerlendirdi. Ve Arda Turan’a ağır sözler söyledi.

Fatih Terim sözlerine şöyle başladı; “Öncelikle bir kaç şeyi ifade etmek istiyorum. Son günlerde bu ülkede Mehmetçikler toprağa düşerken gençleri eğitmek için vargücüyle savaşan genç öğretmenlerimiz hain saldırılarda can verirken dışarıdaki düşmanların hepsi ülkemizin karşısında dururken, içeriden ve dışarıdan bir çok düşmanla mücadele ederken ülke, açıkçası böyle bir şımarıklıkla gündeme gelmekten ve kamuoyunu meşgul etmekten büyük icap duyuyorum. Bu kadar ciddi bir mevzu varken… Bir söz verdim, olayları elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.”.

BURAK YILMAZ VE PRİM KONUSU

“Şimdi 2016’da biliyorsunuz bir takım şeyler yaşandı. Bu sadece prim değildi. Yani biz toplandık da hep beraber Yıldırım Bey, yönetim hepimiz “Burak’a prim vermeyelim” mi dedik? Böyle bir şey olabilir mi? Bir çok şey yaşandı orada. Şimdi enteresan olan orada yaşanan şeylerin, bizim için somut sizin için soyut olmasıydı.”.

HADDİNİ AŞANLAR OLDU!

Çünkü neden somut, biz yaşadık biz biliyoruz. Sizin yaşadıklarınız soyut. Biz derken oyuncular, bizler, yaşayanlar. Oradakiler sadece primle ilgili konu değildi. Orada antrenmanlara geç çıkıldı, fotoğraflara girilmedi, siz çektiniz. Bir sürü şey oldu. Onları anlatmanın manası yok.

Döndükten sonra da hiç kimsenin bilmediği, hiç kimsenin duymadığı şekilde ben bir kadro açıkladım. Ve bazı arkadaşlarımız yoktu. Çünkü muhakkak oyuncular çok önemlidir, muhakkak oyuncular büyük oyunculardır. Hiç itirazım yok. Ama bir yerde ilkeler, disiplin veya herkesin kendini bilmesi önemlidir.

Kulüp takımlarında bu tip olaylar olabilir. Orada bunu çabuk halledersiniz. Çünkü oyuncu sizindir. Beğenmezseniz yollarsınız, beğenmezseniz cezasını verirsiniz. Bir şekilde her gün beraber oluyorsunuz gereğini yaparsınız. Ama milli takımda böyle değildir. Oyuncular sizin değil, kulüplerindir. Benim Ankaragücü’nden beri başladığım 30’uncu yılım. Benim idare ettiğim takımlarda oyuncular konusunda hiç problem olmamış. Ama dışarıdan idare ediliyorsa yapacak bir şey yok..

İKİNCİ ŞANS VERDİM AMA İÇİM RAHAT DEĞİLDİ!
O gün de söyledim. Yine söylüyorum. Herkesin bir alınmayış nedeni belli demiştim. Kimi öyle, kimi formsuz, kimi böyle. Almadım, bir daha almadım. Sonra bütün ülke “Yahu hoca herkes bir hata yapar. Herkes bir şansı hak eder” dedi. O tarihten bu tarafa herhangi bir şey var mı? Arkadaşlarım o tarihten bu yana ta uçağa kadar bir şey var mı? Peki sizlerle karşılaşılmadı mı? Karşılaşıldı. Hiçbir tepki var mı? Yok.

Arkadaşlar bu zaman zarfında oyuncularımız tarafından Fransa’da tüm televizyon ve basın mensuplarına ve malum dışarıdaki arkadaşlara bilgi sızdırıldığı adı altında bir suçlamalar oldu. Siz arkadaşlar Hande’yi yalnız mı sandınız. Bu kızcağız yıllardır bu işi yapıyor. Biri çıkıp bana Hande bana bilgi verdi” desin. Hadi madem karşılıklı konuşuyoruz, yok. Ekibimizde bilim adamı var. Profesör Bülent Bayraktar… Çok ayıp bizim onları size vereceğimizi mi sandınız. Onlar senelerdir oyuncularımızın bir çok işini hallediyorlar.

MESELE BANA KARŞI!
Prim olayında yanlış aksettirilen bir şey var. Primle ilgili belki bir sebepmiş gibi bahsedildi. Ama esası prim olmadığını ifade ettim. Çeşitli sıkıntılar oldu orada. Yoksa prim bir araç. Orada bir çok sebep oldu. Buradan başlayarak. Kimi formsuzluğundan, kimi neden olaya müdahale edemedi diye, kimi başka sebeplerden kadroya alınmadı.

Ben böyle bir karar aldım o gün için. Arkadaşlar Dünya kimsenin etrafında dönmüyor. Benim de dönmüyor, kimsenin de dönmüyor. Herkes ciddiyetle ilkelere, prensiplere, disipline uymalıdır. Elimizden geldiğince herkese eşit davranmaya çalışıyoruz. Esasında bakılması gereken en önemli yer ilk maç Kosova’mı? Çağırılan ilk maç Kosova mı? O günden bugün her şey mutlu mesut muydu? Yanlış mı hatırlıyorum.

İÇİME SİNMEDİ” DEDİM
Arda’yı tekrar milli takıma davet ettiğimizde “İçime sinmeyerek yaptım” dedim. Evet bu doğru… “Ben milli takıma aldım, gönlüme almadım” dedim. İçime sinmeyeni yapmam, söylerim de… Ancak bazen ben de içime sinmese de kendi çocuklarıma da bir hak daha veriyorum. Sizin içinize ne kadar sinmezse sinmesin. Milli Takım herkesin milli takımı. Affedilmesi gereken için de hepiniz affedilsin dediniz. Ben de böyle yaptım.

Terim, bir gazetecinin “Konya’da 150 bin euro olan primler, İzlanda maçı sonrası 500 bin euro’ya çıkarıldı. Yıldırım Demirören’in, daha sonra bu rakamı oyuncuların ısrarıyla 650 bin euro’ya çıkardığı iddiaları var” sorusu üzerine “Verdiğiniz rakamların hepsi doğru” dedi. Terim, Arda için söylediği “Egolarını Barcelona’da bırakıp Milli Takım’a gelecek” cümlesi var. Arda’nın “Bu takım yıldızların takımı” sözleri var. 2016’da da Arda’yı kadro dışı bırakmak üzere olduğunuz gibi iddiaları var” şeklindeki ifadeler üzerine, “Ben bir soru üzerine buna cevap vermekten çekinmedim. Arda’ya da zaten daha sonra iletişime geçildi. Tekrar görüntüleri izlediğinde benim yanlış bir şey söylemediğimi anlamış. Öyle konuşmuştuk” diye yanıt verdi.

BİLAL MEŞE OLAYI DEĞİL!
Bakın arkadaşlar olay Bilal Meşe olayı değildir. Olay gazetecilerin uçağa alınma meselesi de değildir. Ben aldım uçağa… Gazetecileri uçağa ben aldım. Üç ay önce biz programları yaparken, aynen Ramazan’a denk geldiği için. TFF tarafından ve Hande tarafından bana söylenen “Hocam 1070 km Üsküp veya Trieste. Eğer bizim uçakla gelmezlerse gece saat 12.00’de bitiyor Makedonya’daki maç. Oradan sonra saatlerce direksiyon sallayacaklar” dediler. Ben de “Peki o zaman arkadaşlar bizimle gelebilir” dedim. Bu ilk uygulama değildir. Sizin müdürleriniz de geldi daha önce. Arkadaşlar biz UEFA Şampiyonası’na giderken bütün genel yayın yönetmenleri ile birlikte gittik. Çok da hoş oldu. Bizim her tarafımızı öğrenmiş oldular. Dolayısıyla zaten ben kendisine oyuncunun kendisine de söyledim.

Bir uygulama yaparken oyunculara sormayız biz? Bu arada şunu da söyleyeyim. Ayrıca parasını da sizler veriyorsunuz. Gazeteleriniz TFF’ye ücretini de ödüyor. Buna rağmen biz sizi alıyoruz, araya bir baraj koyuyoruz, arkasına oyuncuların rahat edeceği bir ortam koyuyoruz. 2016’dan beri yaşanan süreç budur.

CEVAP VER